Logo miasta Wałbrzych. Historia i analiza dębowego herbu.

Źródło: pl.wikipedia.org

Herby miast niosą za sobą wyjątkową i ciekawą historię. Setki lat zmian oraz następujących po sobie wydarzeń, kształtują zazwyczaj obraz tego, co tak właściwie zaczyna malować się, w jeden wyjątkowy widok herbu. Bardzo często wszystkie zawarte w nim kształty, przypominają o drodze, którą miasto musiało przeżyć oraz odnoszą się do tradycji, które były budowane latami, przez jego mieszkańców.
Zapraszamy do sprawdzenia naszej publikacji, gdzie poddaliśmy analizie logo miasta Wałbrzych w oparciu o początek jego historii oraz wszelkie zmiany, które zaszły na przestrzeni lat względem jego ostatecznego wyglądu.


Historia w pigułce. Miasto Wałbrzych – Wstęp do analizy.


Pierwsze nieoficjalne zapisy odnośnie do istnienia miasta Wałbrzych, szacuje się na końcówkę lat 90, XII wieku. Oficjalny zapis odnoszący się jednak do właściwej nazwy miasta został po raz pierwszy notarialnie odnotowany w roku 1305, w dokumencie, który dotyczył wysokości świadczeń parafialnych na rzecz Biskupstwa Wrocławskiego.
Historia miasta jest dość długa i burzliwa względem jego niezależności, ponieważ przez bardzo długi okres, Wałbrzych był miastem prywatnym, gdzie przechodził z rąk do rąk razem ze skromną liczbą jego mieszkańców.
Lokalizacja miasta początkowo nie zakładała możliwości dynamicznego rozwoju oraz uzyskania niezależności względem wydobycia surowców oraz źródeł mineralnych, których okazał się ostatecznie posiadaczem, jednak z czasem nurt wydarzeń napisał własny, ciekawy scenariusz odnoszący się do obecnej kondycji miasta i stanu jego wyjątkowego i
sprawnego rozwoju.
Logo miasta Wałbrzych – Analiza

Na wstępie analizy herbu Wałbrzycha, należy wymienić w nim jego kluczowe elementy takie jak: czerwone tło, znajdujące się w tle góry oraz samo centrum projektu, czyli imponujący i solidny dąb z obfitą koroną stworzoną z bezkształtnych liści. Na potrzebę analizy rozłożyliśmy interpretację jego elementów na pojedyncze części.

Logo miasta Wałbrzych – Herbowy dąb


Rozpoczynając analizę całości, należy zacząć od centralnej części herbu miasta, która przedstawia silnie rozbudowane drzewo dębu, który według historii, zaszczycał swoją obecnością zbocze kamieniołomu. Obecnie w zapisanym miejscu, nie odnajdziemy już „herbowego dębu”, a jego młodszego następcę, który został posadzony w 1933, czego
dowodem jest odnaleziony kamień z zapisem o zmianie oryginału na młodszą wersję legendarnego już drzewa.
Z pierwowzoru pozostało nam jedynie podziwiać kilka zachowanych fotografii, które są realnym dowodem na istnienie drzewa, będącego bezpośrednią inspiracją do stworzenia centralnej części herbu miasta. Podstawa jego obecności sprawiła, że miasto Wałbrzych nazywane jest „Miastem zielonego dębu’’, który w symbolicznym znaczeniu świadczy o
stabilnej pozycji oraz kondycji ekonomicznej całego miasta. Czerwone tło – Pozornie niepasujące dobranie koloru o głębszym znaczeniu.
Według nieoficjalnych zapisów logo miasta Wałbrzych posiada kolor czerwony ze względu na nawiązanie do barw narodowych, które we wcześniejszych wersjach, powstałych po II Wojnie Światowej posiadało w swojej podzielonej części wcześniej wspomniany dąb oraz połowę orła białego ze skierowaną głową w prawą stronę.


Góry w tle – Dlaczego znajdują się w herbie Wałbrzycha?


Interpretując ten fragment herbu, należy zacząć od analizy samej nazwy miasta, której najbliżej do czeskiego Varblich, co tłumaczono jako określenie „miasto wśród gór”. Oczywiście ich obecność w tle nawiązuje do samego położenia miasta i na wskazanie terenów wyżynnych, które formują kształt całego krajobrazu.


Logo miasta Wałbrzych – Podsumowanie


Piękna i zawiła historia miasta, to jedynie element, który posiadał bezpośredni wpływ na obecny charakter i wygląd miasta. Każde działanie oraz postęp przemysłowy, doprowadziły Wałbrzych do momentu, gdzie jest miastem o niezliczonej liczbie legend oraz ciekawostek, takich jak na przykład tajemnica zaginionego, złotego pociągu.
Odwołując się jednak jeszcze słowem zakończenia do naszej krótkiej analizy samego herbu, warto wspomnieć o całości jako o stabilnym obrazie miasta, które na przestrzeni lat potrafiło udowodnić swoją wartość oraz nieustępliwy i silny charakter. Dziękujemy za zapoznanie się z naszą analizą.