Analiza Logo Kamienna Góra – Rycerska identyfikacja wizualna

Silna i charakterystyczna identyfikacja wizualna jest kluczowym schematem względem poprawnej komunikacji, której głównym i oczywistym celem jest jasny i czytelny przekaz.
Połączenie świadomości, która określa wygląd danego znaku z nowoczesnością i prostotą w odbiorze, jest w obecnych czasach rzeczą niezbędną, względem tego, jak ma funkcjonować całość odnośnie do budowania świadomości znaku pośród jego odbiorców.

Dobranie odpowiedniego koloru oraz budowa logo musi zawierać charakter, który określa wizerunek całości względem siły przekazu oraz samej czytelności. Jak to wygląda w
przypadku logo miasta Kamienna Góra? Zapraszamy do analizy.

Logo Kamienna Góra – Analiza znaku


Głównym elementem względem analizy logo miasta Kamienna Góra jest przestawiona sylwetka rycerza, stanowiąca zdecydowanie przeważający punkt całego znaku. Jego obecność została oparta na podstawie elementu, który w oryginalne znajduje się w herbie miasta, przedstawiając całą postać rycerza z uniesionym mieczem na czerwonym tle
(prawa strona tarczy herbu). Dodatkiem, nawiązującym do historii istnienia miasta, zwanego kiedyś „miastem niebieskich łąk” jest element niebieskiego kwiatu lnu, który znajduje się na piersi rycerza, stanowiąc tym samym charakterystyczny punkt całej kompozycji.
Interpretując wygląd całego układu, możemy stwierdzić, że logo stanowi uproszczoną wersję herbu miasta, które w swojej prostocie, zawiera interpretację siły oraz specyfiki jego historii.


Logo Kamienna Góra to historia w jednym znaku i hołd dla założyciela


Postać rycerza, przedstawiona w znaku jest hołdem względem założyciela oraz obrońcy miasta, księcia Henryka I Brodatego, który w księstwie wrocławskim sprawował władze w latach 1201 – 1238. Jego silny charakter oraz świadomość terytorialna stanowią wręcz legendarny przykład przywództwa i kontroli, względem sprawowanej władzy, do której objęcia nie posiadał łatwej i prostej drogi.


Kamienna Góra jako ,,miasto niebieskich łąk’’


Połączenie postaci rycerza z delikatnie niebieskim kwiatem lnu nie jest zabiegiem przypadkowym. Zestawienie symbolu stanowczości i męstwa z delikatnym kwiatem jest kolejnym odwołaniem do historii.
W owym mieście przemysł włókienniczy był najsilniej rozwiniętą gałęzią przemysłu. Szeroko kwitnące niebieskie łąki lnu, były przeważającą częścią krajobrazu miasta. Opierając całość względem rozwoju gospodarczego oraz ekonomicznego na obszarze całego kraju, miasto dzięki owej profesji osiągnęło znaczący wzrost pod względem tempa
rozwoju gospodarczego oraz rozpoznawalności. Opracowanie całego szlaku produkcji oraz formy sprzedaży (4 doroczne jarmarki oraz cotygodniowe targi) zostały entuzjastycznie przyjęte przez społeczeństwo, rozsławiając miasto w bardzo szerokim kręgu.

Cała popularność przemysłu lniarskiego i jedwabniczego w danym regionie trwa do dziś, utrzymując i przekazując historie swojego miasta kolejnym pokoleniom.


Typografia użyta w znaku – Kamienne litery


Oprawa całej identyfikacji to również odpowiednio dobrana i czysta komunikacyjnie typografia. Całość musi pasować do sygnetu, a sama jej forma odpowiadać tematyce swojego głównego przekazu. Logo Kamienna Góra posiada bardzo ciekawą formę obrysu litery, która nawiązuje (w przypadku użycia jej w tym projekcie) do ciosanych skał, które są
tematycznym nawiązaniem do samej nazw miasta. Konkretna nazwa tego kroju pisma to WEET SQUARE PRO w wersji HEAVY. Całość względem stworzonej kompozycji jest idealnie dopasowanym komunikacyjnie symbolem
względem potrzeby identyfikacji miasta w ujęciu typograficznym.


Logo Kamienna Góra – Podsumowanie


Historia miasta oraz jego przejścia są tematem do głębokich wspomnień i refleksji. Wielowątkowość jego przypadków oraz sytuacji, których rozwój był bardzo nieprzewidywalny, pokazały jednak w dość obszerny sposób, że nieustępliwość ma ogromne znaczenie. Logo miasta Kamienna Góra to przykład projektowania znaków na podstawie historii. Nawiązanie do tego, co najważniejsze oraz do tego, o czym miasto i jego mieszkańcy powinni pamiętać bez względu na zmieniające się czasy.

Potrzebujesz stworzyć logo lub inne materiały reklamowe ? Skontaktuj się z nami!